Fonksiyonel Tıp Koçu ile çalışırken mutfak dolaplarını düzenlemek önemli bir adım oluyor.
Mutfakta ne varsa onu yiyoruz. Öncelikle mutfağımızı işlenmiş, katkı maddeleri içeren paketli gıdalardan arındırıyoruz. Bununla beraber yerine sağlığınızı destekleyecek fonksiyonel gıdalar ve yeni beslenme düzeninizi oluşturacağımız gıdalarla yeniliyoruz.

Mutfak yönetimi sadece gıdalarda yapılan düzenlemeyi içermiyor. Beraberinde mutfakta kullandığınız araç gereç de sağlık açısından son derece önemli. Pişirme aşamasında kullandığımız tencere, tava gibi araçlarda ya da temizlik sürecinde kullandığımız kimyasallarda yeni düzenlemelere gidiyoruz.
Gıdaları temizlerken; bakteri ve virüs gibi patojenlere karşı doğal antiseptikler kullanıp; gıdalardaki pestisitleri ve tarım ilaçlarını arındırabilmek için de kolay ve her evde uygulanabilecek seçenekleri değerlendiriyoruz.

Yeme alışkanlıkları, kişisel olarak değerlendirilen bir alan. Ortak olarak belli bazı alışkanlıklarımız olsa da, duygu durumu ya da günlük rutinlere göre değişen yeme alışkanlıklarını tespit ederek yaşam şeklinizi olumlu yönde etkileyecek alışkanlık değişimleri üzerinde çalışıyoruz.