Hayatın her gün aynı şeyleri yapmaktan sıkıcı ve anlamsız hale geldiyse…

Her gün birbirinin aynısı şeklinde geçmeye mi başladı? Sabahları yeni güne başlamak için motivasyon bulamıyor musun? Hayatın anlamsız bir şekilde kendini tekrar etmeye mi başladı? Kendini hayatın içerisinde sıkışmış mı hissediyorsun?

İşte gündelik hayatını daha verimli ve keyifli geçirmenin ipuçları:

1.ÖNCE DURUMU KABULLEN:

Hayatındaki zamanı, ya da sorunları yönetebilmen için öncelikle içinde bulunduğun şartları ve durumu somut olarak tüm gerçekliğiyle kabul etmen gerekiyor.

Neden öyle olduğu veya aslında nasıl olması gerektiği üzerine odaklanırsan enerjini şikayet ederek ve umutsuzluğa kapılarak tüketirsin.

2. ENERJİNİ BOŞ YERE “TÜKETME”

Hayatını, dış dünyanın düzeninden çıkarıp kendi istediğin şekle sokmak istiyorsan herkesten farklı derecede enerjiye ihtiyacın olacak. Unutma, enerjin olursa zaman yaratabilirsin. Negatif enerji, tüm kaslar üzerinde etkilidir ve bitkinliğe sebep olur. Hayatın sana getirdiklerini kendi istediğin yönde değiştirmek istiyorsan enerjiye ihtiyacın var.  O yüzden öncelikle onu “verimli kullan”. Negatif düşünerek “tüketme.”

3. SABAH RUTİNİN OLSUN

Güne sabah kalkıp işe giderek başlama. Standart kalkma saatinden 1 saat daha erken kalk. Bu sürede kendi sevdiğin bir şeyler yap. Güne, sevdiğin şeyleri yaparak başla.Bunların neler olduğunu bilmiyor olabilirsin. Bu çok normal, çünkü hiç güne böyle başlamadın belki de. Öyleyse önce nasıl güne başlamak istediğini bul.

Günün nasıl geçerse geçsin, ertesi gün yine kendi rutininle güne başla. Bu düzen seni, gündelik dalgalanmalara karşı stabil tutar.

4. ENERJİ İÇİN UYKU

Yetişkin bir insanın ideal uyuma süresi 7 saat ve vücudun uyku sürecindeki işlerini yapabilmesi için en geç 22:00’de yatılması önemli. Bu saatte uyuyabilmek için gündüz 15:00’ten sonra kahve ve uyarıcı içecekler tüketme. Gün içerisinde bu içeceklerin miktarını yavaş yavaş azalt.

5. ENERJİ İÇİN MÜZİK VE HAREKET

Müziğin duygular üzerindeki etkisi bilimsel olarak kanıtlandı. Aynı şekilde tüm hayvanların uyandığında yaptığı esneme hareketleri de, doğamız gereği buna ihtiyacımız olduğunu gösteriyor.

Sabah 15 dk. esneme hareketleri ile güne başla. Seni yükseltecek; sevdiğin pozitif ritmik bir şarkıda dans et.

Zihnin, sana hayatın sorunları arasında bu olumlu tutumun saçma olduğunu söyleyebilir. Çünkü bu haline alışık değil. Ona kulak verme. Kendini, bedenini müziğin ritmine bırak.

Zamanla zihnin bu pozitif haline alışacak. Ona zaman tanı.

6.YOLDA GEÇEN VAKTİNE SAHİP ÇIK

Toplu taşımada, yürüyerek, ya da otomobil sürerek geçen vakit senin yaşamının bir parçası. Şu durumda yol seçeneğini ve süreni değiştiremiyorsan bile, onu kendin için renkli ve keyifli hale getir.

Çevrende olup biten olumsuzlukları sünger gibi çekmemek için, dikkatini dışarıdan içeri yönelt. Kendi keyifli dünyanı yarat. Müzik, kitap, video veya podcast ler bu konuda yardımcı olabilir. Hiç biri olmazsa hayal kur. Hayal kurmak hepimizin en büyük hazinesi.

7. EVDE GEÇEN VAKTİNE SAHİP ÇIK

Gün içerisinde çalışırken senden vaktini satın alan modern yaşam, akşam eve geldiğinde de TV dizileri, programlar ve sosyal medya ile hayatını bloke etmeye devam ediyor.

Tüm bunlardan elbette verimli olarak da faydalanabilirsin. Fakat bu seçenekler, zihinsel ve bedensel olarak dinlendirmiyor, uyuşturuyor.

Her akşam bu seçeneklere ayırdığın zamanı sınırla.

Seni mutlu edecek insanlara, uğraşlara zaman ayır. Deşarj ol.

Yeni bilgiler öğrenme ve bir şey üretmenin mutluluk ve motivasyon üzerine etkisi bilimsel olarak kanıtlandı. İlgi alanlarına yönelik yeni şeyler öğrenmek için kendine zaman ve alan aç. Yeni deneyimler seni motive eder.

8. BEDENİNİ ÖNEMSE

Tüm dünya ile fiziksel bedenimiz vasıtasıyla bağlantı kuruyoruz. Fiziksel bedenimizin ne durumda olduğu, dış dünya ile tüm ilişkimizi etkiliyor. Bedenimizin kötü hissedip, yaşam enerjimizin iyi olması olanaksız. Yüksek fiziksel enerji, olumlu düşünce, genç ve diri bir beden, yüksek performansla çalışan bir zihin için vücudunu toksinlerden arındırman şart. Bunun için antienflamatuar beslenme düzenine geç. Eksik vitamin ve minerallerini takviye et.  Başta sigara olmak üzere toksik alışkanlıkları günlük hayatından çıkar/azalt.

9. BÜYÜK DEĞİŞİMİN İLK KÜÇÜK ADIMINI AT

Bunlar, günlük yaşamını daha iyi hale getirmek için yapabileceğin küçük ama çok etkili dokunuşlar. Hayatında daha büyük değişikliklere ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan, nasıl bir hayat istediğini ve o hayata ulaşabilmek için yapabileceklerinin neler olduğunu küçük adımlarla planlamayı dene.

Bugün, başlayabileceğin en küçük adımlarla başla.

Amacına doğru yürüdüğün bir hayatın varsa, tüm zorluklarına rağmen bu onu anlamlı ve keyifli kılar.

Unutma ki, hayat senin hayatın, dışarıda nasıl bir dünya olursa olsun, onu nasıl yaşayacağın, her şekilde senin sorumluluğunda:)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir